Wybór mocy grzewczej pieca na drewno

Wybór mocy grzewczej pieca na drewno

Wybór właściwej mocy grzewczej jest podstawą przyszłego korzystania z pieca na drewno, jak i kosztów eksploatacji. Poniższe wskazówki powinny pomóc w wyborze wydajności pieca.

Przy wyborze pieca nie sugeruj się jedynie tym, że masz do dyspozycji dużą przestrzeń i nie wybieraj jedynie na tej podstawie dużego pieca. Jeśli masz piec na drewno to upewnij się, że ten, który wybrałeś nie kosztuje więcej niż ten, którego rzeczywiście potrzebujesz. Rzeczywistość jest taka, że idealna temperatura pomieszczenia jaką chcesz osiągnąć zależy od Twoich osobistych preferencji.

Kluczowe elementy, które musisz wziąć pod uwagę zostały wymienione poniżej.

Wszystkie piece opalane drewnem oraz te wielopaliwowe są zaprojektowane tak, aby działały najlepiej przy odpowiednim obciążeniu paliwem. Dlatego też lepiej nie wybierać pieca, który ma znacznie większą moc wyjściową niż w rzeczywistości potrzebujesz. Jeśli wybierzesz duży piec i zmniejszysz ładunek paliwa to komora spalania może nie osiągnąć właściwej temperatury pracy. Dlatego też może nie być w stanie w stu procentach skutecznie wykonywać swoją pracę. Zmniejszenie temperatury w komorze spalania będzie mogło mieć również negatywny wpływ na ciąg kominowy, co spowoduje wolniejsze spalanie gazów spalinowych. Może to powodować poważne problemy z kreozotem. Prawdopodobnie będziesz miał też problemy z utrzymaniem szyby w czystości.

Z punktu widzenia ochrony środowiska, wybór dużego pieca, a następnie zmniejszenie w nim ładunku paliwa a tym samym komory, oznacza wytwarzanie większej ilości dymu. A zatem więcej sadzy oraz zanieczyszczeń. Dlatego też możesz nastawić się na oskarżenia osób, które stwierdzą, że tworzysz uciążliwy dym.

Również odwrotnie, czyli wybierając zbyt mały piec, w bardzo zimne dni, może potencjalnie uszkodzić się oraz cały system spalinowy. Dzieje się tak dlatego, że może dojść do przegrzania nadwozia oraz elementów pieca.

Wybierając moc grzewczą pieca należy wziąć pod uwagę wielkość oraz objętość ogrzewanych pomieszczeń. Musisz zastanowić się również czy pokoje są dobrze lub źle izolowane. Dlatego też zwróć uwagę na duże obszary okien, inne ciepło otoczenia, budynki jednopiętrowe, silne wiatry oraz tym podobne czynniki. Są one istotne. Zrozumienie jak dobrze Twój dom jest izolowany lub też nie, pozwoli Ci wybrać odpowiednią izolację.

Nie należy zapominać o estetyce. Jeśli masz duży kominek do palenia, możesz stwierdzić, że mały piec, nie będzie odpowiedni wizualnie. Jednak w takim przypadku można rozważyć wąski oraz jednocześnie szeroki piec, w którym palenisko zostało „zgniecione” oraz rozciągnięte, aby stworzyć większe wrażenie. W takich piecach nie jest zwiększana moc grzewcza.

Ostatecznie wybór pieca powinien być dla Ciebie kombinacją teorii, praktyczności, osobistych preferencji i być może kompromisu po drodze.

Zalecane jest również skorzystanie z porady przed wyborem pieca, sprzedawcy obsługującego sklep internetowy czy też lokalny. Jeśli potrzebujesz dalszej porady lub też wskazówek to nie wahaj się skontaktować z fachowcami. Doświadczeni instalatorzy będą mogli zaoferować swoją opinię i porady, które zdobyli przez wiele lat, poprzez zaangażowanie w wiele instalacji.

Sprawdź bogaty asortyment kominków i mebli warsztatowych na stronie sklepu internetowego Szalony Max – dowiedz się więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *